"Zakodowane przysłowia", "Czekamy na wiosnę", "Zwierzęta egzotyczne" - tak przedszkolaki z grupy Misie kodowały w marcu.
Pieczemy chleb
Jak powstaje chleb? – próbowały dowiedzieć się przedszkolaki z grupy II. Dzieci z zainteresowaniem oglądały rodzaje zbóż uprawianych w Polsce, poznały pracę ludzi, dzięki którym chleb trafia na nasze stoły oraz kolejne etapy wypieku chleba i rodzaje pieczywa. Na zakończenie każde dziecko uczestniczyło w czynności pieczenia chleba nauczyło się poszczególnych etapów otrzymywania tego produktu.
18
Światowy Dzień Wody
W marcu dzieci z grupy „Biedroneczki” obchodziły Światowy Dzień Wody. W ciągu całego tygodnia przedszkolaki wspólnie odkrywały tajemnice wody i jakie jest jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt oraz roślin. Zajęcia edukacyjne zostały połączone ze świetną zabawą, a w czasie różnorodnych zabaw badawczych dzieci poznawały właściwości wody. Poruszenie tak ważnego tematu ma na celu uświadomienie, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi.
86
Wycieczka do Muzeum Dobranocek
22 marca przedszkolaki z grup "Biedroneczki" oraz "Misie" pojechały do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Uczestniczyły tam w Ogólnopolskim Festiwalu Animacji "O!PLA" oraz w konkursie "Teraz Dzieci Mają Głos" im. Leszka Gałysza. Najpierw dzieci obejrzały krótkie filmy animowane, a nastepnie ich zadaniem było wybranie jednego, który najbardziej im się spodobał i oddanie na ten filmik swojego głosu. Okazało się, że wybór wcale nie był dla niektórych łatwy ;)
Następnie dzieci obejrzały zbiory, jakie kryje Muzeum Dobranocek. Spotkały tutaj wiele znanych sobie postaci bajkowych - Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję oraz wiele innych postaci.
39
Zabawy z kodowaniem u Biedroneczek
Tym razem przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” w ramach zajęć z kodowania, uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach z wykorzystaniem symboli graficznych. Przedszkolaki, wykorzystując symbole graficzne samodzielnie tworzyły opowieść, ćwicząc przy tym wyobraźnie, kreatywność oraz rozwijając pamięć wzrokową i słuchową. Przy pomocy symboli graficznych dzieci kodowały i dekodowały zawarte w nich informacje. Wśród zabaw, prowadzonych w oparciu o symbole graficzne, można wymienić: zabawy z żabką, zakodowane instrumenty, kodowanie kolorami czy jestem robotem – sterowanie gestami. Ponadto przedszkolaki doskonaliły orientację na płaszczyźnie w czasie takich zabaw jak: „słońce zaszło”, „myszka wyszła”, „myszka stoi, myszka wyszła”.
45
Dzień Wody
22 marca przedszkolaki z grupy II obchodziły Światowy Dzień Wody. Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach badawczych z użyciem butelek, wydobywały dźwięk za pomocą palca z kieliszków napełnionych różną ilością wody (dźwięki niskie i wysokie), ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, wodospad, szum morza, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.
32
Wyjazd do Teatru Maska
15 marca nasze przedszkolaki pojechały do Teatru Maska na spektakl "Czterej muzykanci z Bremy". To ciepła opowieść o empatii, zrozumieniu i przyjaźni – na podstawie klasycznej baśni braci Grimm w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory.
"Czterej muzykanci, muzykanci czterej – z nimi zaraz jest weselej!
Nie jest natomiast wesoło czterem wiernym zwierzętom, wyrzuconym z ich rodzinnej gospody. Zwłaszcza, kiedy lata już nie te, łapy bolą od długiej wędrówki, a ciemna noc nie szczędzi chłodu i coraz mniej widać. Dokąd udać się wtedy, gdy już naprawdę nie wiadomo, gdzie iść? Najlepiej tam, gdzie gra muzyka!"
11
Dzień Kolorowych Skarpetek
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Dziś w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
56
1 Dzień Wiosny
W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola wesoło witały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku.
Dzieci wykonały wiosenne prace plastyczne, które ozdobiły korytarz przedszkolny oraz rekwizyty, które zabrały do domu. Następnie wszystkie grupy wyszły na spacer aby pożegnać Marzannę - zimową pannę, a witały z naszym przyjacielem Krasnalem Hałabałą śpiewem panią Wiosnę. Podczas spaceru obserwowaliśmy rosnące kwiatki w przedszkolnym ogródku, pąki na gałązkach oraz słuchaliśmy śpiewu ptaków.
112
Realizacja programu Czyściochowe Przedszkole
Nasze przedszkolaki wzięły udział w cyklu zajęć z programu edukacyjnego „Czyściochowe Przedszkole”. Przypomniały sobie zasady zachowania w łazience oraz dbania o czystość rąk i całego ciała. Dowiedziały się, w jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów oraz jak dbać o odporność.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach i doświadczeniach, z zainteresowaniem oglądały filmy edukacyjne z bohaterami programu.
15
Dzień Kobiet
8- Marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,
zarówno te duże, jak i te małe.
W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali
życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków
i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień,a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia,
kwiaty i promienny uśmiech...
Zajęcia w salce edukacyjnej Ognik
Dzieci z grupy IV i V wybrały się na wycieczkę do sali edukacyjnej "OGNIK". Zajęcia te miały na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci nie tylko w przedszkolu, ale i poza nim. Zajęcia były prowadzone przez pracowników jednostki Państwowej Straży Pożarnej były to zajęcia praktyczne dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego.
48
Ogólnopolski Program Uczymy Dzieci Programować - grupa VI
"Urzadzenia techniczne - z rozwagą i bezpiecznie", "Zakodowane cztery żywioły" i "Zakodowane baśnie, bajki i bajeczki" - z takimi zakodowanymi zagadnieniami zmierzyły się w lutym przedszkolaki z grupy Misie.
20
"Moc słów" - realizacja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”
W lutym, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja” nasze przedszkolaki wyruszyły w podróż do „Krainy Mocy Słów”. Celem podjętych działań było rozwijanie u dzieci życzliwości, empatii, szacunku i wrażliwości oraz wdrażanie do stosowania zwrotów grzecznościowych i innych „czarodziejskich słów” w życiu codziennym.
Wizytę w tej krainie rozpoczęliśmy od zastanowienia się w czym tkwi moc słów, po czym stworzyliśmy zbiorową pracę „Drzewo dobrych słów”. Z „Bajki o ciepłym i puchatym” dowiedzieliśmy się, że są słowa kolczaste i zimne, które ranią oraz ciepłe i puchate, które dają radość. Bardzo podobała się nam praca plastyczna „Puchate słowa”, którą po narysowaniu odtwarzaliśmy w aplikacji Quiver. Najwięcej emocji wywołało jednak tworzenie „miłych obrazków” oraz medali wdzięczności i wymienianie się nimi z koleżankami/kolegami. Codziennie wybrzmiewała w naszej sali piosenka Zozi „Każdy jest inny”, dzięki której zrozumieliśmy, że wszyscy są ważni i wyjątkowi bez względu na pochodzenie, czy kolor skóry.
Na koniec tygodnia przeprowadziliśmy eksperyment z ryżem pt. „Potęga naszych intencji”, na którego efekty musimy jeszcze trochę poczekać.
44
Dzień Dinozaura
Te stworzenia fascynują dzieci, kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i wielkością. Dlatego też przedszkolaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się jak wyglądały, czym się żywiły oraz jak wyginęły. Najmłodsi rozpoznawali nazwy dinozaurów i radzili sobie z tym świetnie. Następnie dzieci klasyfikowały dinozaury na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne. Przedszkolaki brały udział w różnych konkurencjach np. musiały wytropić dinozaura krocząc po właściwych śladach, odgadywały zagadki, brały udział w zabawach ruchowo – naśladowczych. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną ściśle związaną z tematyką zajęć. Wiele radości wywołała wśród przedszkolaków praca plastyczno – techniczna „Moje dinozaury” . Wśród dzieci wywiązała się nić pozytywnej rywalizacji. Był to szczególny dzień, pełen radosnych wrażeń.
7
„Kubeczkowy zawrót głowy” - zabawy z kodowaniem w grupie III w ramach realizacji programu „Koduję - główkę trenuję – zabawy z kodowaniem”
Zabawy wykorzystujące kolorowe plastikowe kubeczki stanowiły dla przedszkolaków nieograniczone źródło radości i kreatywności. Dzieci układały różnorodne budowle – samodzielnie lub w grupach według własnego pomysłu; według kodu-wzoru pokazanego w przestrzeni oraz na płaszczyźnie, a także z zastosowaniem wskazanych przez nauczyciela utrudnień i warunków. Wśród zabaw z wykorzystanie kolorowych kubeczków, w których przedszkolaki brały udział, można wymienić m. in.: wieże wg kodu (wzoru): przestrzenna –przestrzenna; z płaskiego w przestrzenne; wieże z utrudnieniem; wieże z warunkami; wieże współpracy; kubeczkowe bystre oczko czy kubki i kostki – idealny duet.
Celem zajęć było doskonalenie logicznego myślenia, rozwijanie orientacji przestrzennej, spostrzegawczości, pamięci wzrokowej, a także rozwijanie umiejętności współpracy w grupach oraz czekania na swoją kolej.
42
Konkurs piosenki zimowej
Dziewczynki z grupy Słoneczek wzięły udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENKI ZIMOWEJ i nagrały piosenkę „Zbudź się Zimo”. Organizowanym konkursu było Przedszkole nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach.
1
Maska karnawałowa - projekt „Kreatywny Przedszkolak, Kreatywne Dziecko”
Karnawał, to wspaniały, radosny czas zabaw, bali i spotkań. Dzieci uwielbiają się przebierać, tańczyć i śmiać. A ponieważ część z nich to bale przebierańców, dlatego też „Biedroneczki” w ramach realizacji projektu „Kreatywny Przedszkolak, Kreatywne Dziecko” wykonały piękne maski karnawałowe. A oto efekty działań dzieci.
5
Archiwum Wydarzeń