"Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem” w grupie IV
W marcu przedszkolaki z grupy Misie, w związku z realizacją kolejnych zadań z programu „Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem”, doskonaliły i rozwijały różnorodne kompetencje kluczowe - językowe, matematyczne, społeczne. Podczas zajęć z krążkami na macie doskonaliły umiejętności językowe oraz rozwijały słuch fonematyczny poprzez nazywanie i dzielenie nazw obrazków na sylaby, określanie głoski w nagłosie oraz układanie odpowiednio poszczególnych krążków na właściwych polach maty. Przedszkolaki po raz kolejny zmierzyły się również z układaniem sudoku, a także z zadaniami z kubeczkami („kodowanka – przesuwanka”, „zakazany kolor”), podczas których rozwijały umiejętności logicznego, strategicznego myślenia i wspólnie zastanawiały się nad znalezieniem rozwiązania postawionych przed nimi zadań. Podczas zajęć dzieci poznały również pojęcie „współrzędnych” i uczyły się odczytywać współrzędne na macie. Przedszkolaki wykonywały zadania polegające na wypełnieniu kratkowanej strony maty według określonego kodu tj. według współrzędnych, układając dzięki temu piękne obrazki w tych współrzędnych „ukryte”. Poruszanie się za pomocą koordynatów, czyli umiejętność odczytywania współrzędnych służy rozwijaniu u dziecka wielu umiejętności m.in. rozwija umiejętność koncentracji, wyobraźnię, spostrzegawczość, percepcję wzrokową, a także koordynację wzrokowo-ruchową.
50
Witaj wiosno!
22 marca dzieci z naszego przedszkola wesoło witały nową porę roku - wiosnę. Zanim wyruszyły na jej poszukiwania, w salach witały wiosnę tańcami, śpiewem i radosnymi zabawami. Następnie przedszkolaki, z wiosennymi gadżetami w rączkach, udały się na spacer, aby poszukać w przyrodzie oznak wiosny i zaprosić ją do naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że wiosna zagości u nas na dobre.
9
Dzień Kolorowej Skarpety
W grupie VI 22 marca był kolorowy nie tylko z powodu witania wiosny. Starszaki wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa poprzez założenie skarpetek w różnych kolorach i nie do pary. Ten gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na stopach były wyrazem tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
"Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem” w grupie IV
W lutym, realizując dalsze zgadnienia programu "Koduję - główkę trenuję - zabawy z kodowaniem", dzieci z grupy Misie układały na macie - przy pomocy kolorowych kartoników i kubeczków - zakodowane obrazki na bazie instrukcji słownej, wypowiadanej przez nauczyciela. "Słuchaj, pomyśl, ułóż" - były to zadania, które wymagały od przedszkolaków koncentracji i uważnego słuchania instrukcji nauczyciela, jak również doskonalące umiejętności przeliczania, określania kierunków przestrzennych, a także rozwijające umiejętność współdziałania w grupie i stosowania się do wspólnie ustalonych zasad oraz kształcące spostrzegawczość wzrokową i wyobraźnię przestrzenną.
12
Dzień Kota
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. W środę, 17 lutego dzieci z grupy II i III obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy. Aktywnie uczestniczyły w rysowaniu kotków na tablicy interaktywnej oraz różnych kocich zabawach.
29
Dzień Pizzy w grupie VI
9 lutego przedszkolaki z grupy 6 brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pizzy. Dzieci zapoznały się z historią uwielbianego przez nie przysmaku: skąd pochodzi, jakie są jej rodzaje. Odbyła się również wspólna rozmowa na temat etapów wykonania pizzy. Dzieci dowiedziały się również, jaka jest najpopularniejsza pizza Włoch - margherita, której nazwa pochodzi od słynnej królowej tego kraju, a mianowicie Margherity Sabaudzkiej. Bawiąc się we włoskich kucharzy grupa 6- latków w formie prac plastycznych wykonała pizzę, na którą składały się pojedyncze kawałki z ulubionymi dodatkami. Wyglądały smakowicie!
4
„Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem” w grupie IV
W styczniu przedszkolaki z grupy „Misie”, w związku z dalszą realizacją programu „Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem”, poszukiwały rozwiązań kolejnych postawionych przed nimi zadań. Najpierw tworzyły własną, grupową, zakodowaną opowieść zgodnie z tym, co wskazywały kolejne kody oraz utrwalały znajomość figur geometrycznych, odczytując m.in. podwójny kod, zgodnie z którym poruszały się po macie do kodowania. Kolejne, niełatwe zadania, które wykonywały dzieci podczas zajęć dotyczyły wstępu do układu współrzędnych – przedszkolaki uczyły się odczytywać miejsce w układzie współrzędnych i odpowiednio z podanym kodem uzupełniać pola na macie („kodujemy kolor-kształt”,; „uzupełnij pola”); jak również poznały pojęcie symetrii i układały na macie – samodzielnie oraz w parach - symetryczne wzory. Celem zajęć było rozwijanie wielorakich kompetencji u dzieci – przede wszystkim matematycznych, językowych oraz społecznych (doskonalenie umiejętności odczytywania i tworzenia kodów kierunkowych oraz odczytywania znaków i symboli, orientacji na płaszczyźnie i w przestrzeni, rozwijanie umiejętności logicznego, ale też kreatywnego myślenia, wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia, rozwijanie koncentracji uwagi i spostrzegawczości, jak również doskonalenie umiejętności współpracy w grupie oraz w parach).
44
Bal Karnawałowy
Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w piątek, 29 stycznia, kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal. Pojawiły się kotki, tygryski, małpki, gepardy, węże, misie. Oprócz nich nie zabrakło księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem.
93
Czyściochowe przedszkole
Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w programie edukacyjnym Czyściochowe Przedszkole, który ma na celu utrwalanie nawyków dbania o higienę, zdrowie i odporność.
16
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko” - grupa Sówki
Efekt wspólnej, spontanicznej zabawy włóczką w grupie Sówek to jednocześnie realizacja naszego grudniowego zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak pt.: "Wyplatane, przeplatane ozdoby świąteczno-zimowe".
2
Dzień Ryby w grupie 4 oraz 5
„Gdzieś w głębinach morskich fal...” - zabawami do tej piosenki przedszkolaki w grupach 4 oraz 5 rozpoczęły obchody Dnia Ryby. Dzieci poznały budowę ryby oraz liczne ciekawostki na temat różnych morskich stworzeń, oglądały film przyrodniczy o wybranych gatunkach ryb, dowiedziały się, czym grozi spotkanie ze szkaradnicą i szukały jej w morskich głębinach; brały również udział w grach i zawodach zręcznościowych. „Łowiąc rybki” wykazały się dużym sprytem i precyzją. Przedszkolaki badały też zjawisko symetrii w przyrodzie, a na koniec tworzyły „mini akwaria.” Zostały również uwrażliwione na potrzebę dbania o czystość wód rzek, mórz i oceanów.
56
„Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem” w grupie IV
W grudniu przedszkolaki z grupy „Misie”, realizując kolejne zagadnienia programu „Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem”, poznały podstawowe zasady tworzenia kodów i układały swoje pierwsze kody ze strzałek kierunkowych - „droga do domu”, „piłka do bramki” - również z uwzględnieniem podanych przez nauczyciela warunków. Podczas zajęć dzieci ustawiały też kubeczkowe sudoku na macie, a także układały kubeczki na kolorowej stronie maty zgodnie z kodem podanym przez nauczyciela („uzupełnij brakujące”, „kod w kolorach ukryty”, „kolor w kolor”, „podwójny kolor”). Celem prowadzonych zajęć było rozwijanie u dzieci umiejętności określania kierunków, logicznego myślenia, spostrzegawczości i koncentracji uwagi oraz zadaniowego podejścia do stawianych problemów (samodzielnego myślenia i szukania rozwiązań), a także rozwijanie kompetencji społecznych dzieci, czyli umiejętności pracy w zespole i grupie.
32
Wigilia w przedszkolu
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna wigilia, która odbyła się 23 grudnia. W cudownej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, wigilijnych potrawach i oczywiście wspólnie kolędowaliśmy. W tym dniu dzieci , oglądały przedstawienie jasełkowe, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad.
39
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko” - grupa Sówki
Coś z niczego... wielkie dzieło Sówek! Kolejne kreatywne działania dzieci w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak zainspirowane "Słonecznikami" Van Gogha.
1
Dzień Kredki w grupie V
Dzień Kredki w grupie 5 - twórczy, energiczny i wesoły! Nie brakowało pomysłów na gry i zabawy inspirowane naszą bohaterką dnia - KREDKĄ. Przedszkolaki porównywały różne rodzaje kredek i ślady jakie zostawiają na kartce papieru; porównywały ich długość, wielkość, dokonywały pomiarów za pomocą kredki. Powstały kolorowe labirynty, które posłużyły do zabaw zręcznościowych. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzycznych i ruchowych z wykorzystaniem rekwizytu dnia oraz w zawodach polegających na temperowaniu kredek na czas. Dziękujemy Pani Ani za CZERWONĄ KREDKĘ - WIELKĄ INSPIRACJĘ naszych zabaw! :)
16
Dzień Pluszowego Misia u Sówek
Dzień Misia u Sówek rozpoczął się od poznania kilku ciekawostek na temat pluszowych misiów i prawdziwych niedźwiadków. Następnie przedszkolaki przeglądały książeczki w poszukiwaniu ulubionych historii z misiem w roli głównej. Nie zabrakło zagadek i zabaw muzycznych z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kolorowych piłeczek i balonów. Dzieci uczestniczyły również w misiowych zabawach matematycznych z elementem kodowania. Przedszkolaki samodzielnie skonstruowały z klocków "maszynę losującą" w kształcie misia, którą wypróbowały podczas wróżb andrzejkowych. Do wspólnych zabaw włączył się duży pluszowy miś, który z pewnością tego dnia był największą niespodzianką dla dzieci - dziękujemy Pani Ani za zaproszenie do nas tak sympatycznego Gościa ze Stumilowego Lasu! :)
15
„Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem” w grupie IV
W listopadzie przedszkolaki z grupy IV, realizując autorski program „Koduję – główkę trenuję – zabawy z kodowaniem”, uczestniczyły w zabawach z symbolami graficznymi. Z podanych symboli graficznych, zapamiętując sekwencję obrazków, dzieci samodzielnie tworzyły opowieść, ćwicząc przy tym pamięć wzrokową oraz słuchową, spostrzegawczość wzrokową, jak również rozwijając wyobraźnię i kreatywność. Przy pomocy symboli graficznych kodowały i dekodowały zawarte w nich informacje reagując w odpowiedni, umówiony sposób. Szereg różnorodnych zabaw prowadzonych w oparciu o symbole graficzne (zabawy z żabką, zakodowane instrumenty, zakodowana melodia, kodowanie kolorami, zakazany kolor, jestem robotem - sterowanie gestami) miał na celu wprowadzenie dzieci w świat symboli i znaków, rozwijanie umiejętności odbierania i przyswajania treści przekazywanych przez niewerbalne środki wyrazu (np. poprzez symbolikę graficzną, gesty) oraz rozwijanie myślenia symbolicznego, a także rozwijanie koncentracji uwagi i doskonalenie orientacji przestrzennej.
29
Wizyta Świętego Mikołaja
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzieci przygotowują się do niego starannie. Uczą się piosenek i wierszy, które będą mogły zaprezentować przed tak wielką osobą. 4 grudnia nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajkowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już po śniadaniu zawitał pod okna naszego przedszkola. Trwało to jednak krótko bo Mikołaj bardzo się spieszył czekały na niego jeszcze inne dzieci. Mikołaj zostawił pod drzwiami wspaniałe prezenty dla grzecznych dzieci. Ten dzień na pewno zapadnie w pamięci dzieci, przecież niecodziennie mamy okazję zobaczyć przez okno takiego Gościa.
10
Akcja "Dzieci Dziękują Medykom"
Dzieci z grupy Misów oraz Słoneczek wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Dzieci Dziękują Medykom”. Cały świat od długiego czasu mierzy się z epidemią koronawirusa. Chorują, cierpią, często umierają setki tysięcy ludzi. Tragedia dotyka wielu z nas, wszyscy odczuwamy jej skutki. Jednak na pierwszej linii walki z COVID-19 dzielnie stoją służby medyczne. Lekarze i lekarki, pielęgniarze i pielęgniarki, ratownicy i ratowniczki medyczne, pracownicy laboratoriów, kierowcy karetek, personel obsługi w szpitalach… To właśnie dla nich nasze Przedszkolaki stworzyły podziękowania w formie pięknej pracy plastycznej.
Akcja „Dzieci Dziękują Medykom” daje możliwość ukazania dzieciom jak ważne jest to, co robią dla społeczeństwa służby medyczne i pokazanie, że słowo “Dziękuję”, choć tak proste, daje radość i siłę!
Praca naszych przedszkolaków zostanie zamieszczona na stronie facebookowej projektu „Dzieci dziękują medykom” pod adresem https://www.facebook.com/Dzieci-dzi%C4%99kuj%C4%85-medykom-100399118552850 z hashtagiem #dziecidziękująmedykom
1
Archiwum Wydarzeń