• Wigilia

W naszym przedszkolu, jak co roku 21 grudnia odbyła się Wspólna Wigilia. Na początku tego uroczystego dnia, wszystkie dzieci zostały zaproszone na przedstawienie do grupy Biedronek. Po zakończeniu części artystycznej  dzieci wraz z Paniami udały się do swoich sal na uroczysty obiad wigilijny. Przy pięknie udekorowanych stołach dzieci spożywały tradycyjny barszczyk, rybkę czy pierogi. W tym dniu w przedszkolu dało się słyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki. To był bardzo wyjątkowy dzień i cieszymy się, że mogliśmy go wspólnie przeżyć

• Pieczemy pierniczki

Przedszkolaki z grupy V zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Nie zabrakło choinek, reniferów, misiów, dzwonków, gwiazdek i wielu, wielu innych. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

• Wizyta Mikołaja

Dnia 5 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość święty Mikołaj. Pomimo braku śniegu we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Po śniadaniu poznaliśmy legendę o św. Mikołaju. Powitaliśmy św. Mikołaja wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

• Spotkanie z pracownikiem biblioteki

2 grudnia nasze przedszkole odwiedziła pani z biblioteki, która poprowadziła blok zajęć czytelniczych z okazji MIKOŁAJA; wzięło w nich udział 6 grup. Ta forma dydaktyczna miała za zadanie przybliżenie dzieciom postaci tego wyczekiwanego Gościa przedstawionego w książce pt.: „Przygody Świetego Mikołaja” m. Zajęcia wprowadziły nas wszystkich w nastrój zbliżających się dużymi krokami Świąt Bożego Narodzenia.

• Góra emocji

W listopadzie „Biedronki” w ramach realizacji autorskiego programu „Góra emocji” miały możliwość zapoznania się z książką  Joanna Gaines pt. „Świat chce byś był sobą”. Dzięki książce przedszkolaki dowiedziały się, że odmienność stanowi nieodłączny i niezbędny element świata, a także, że różnorodność i niepowtarzalność każdego człowieka czyni świat ciekawym, kolorowym i fascynującym. Ponadto podczas listopadowych zajęć, przedszkolaki wykonały kolorowe balony, a także brały udział w różnorodnych zabawach, m.in: „gest przywitalny”, „zielony lubi wszystkich” – zabawa z kodowaniem, „głuchy telefon przy użyciu balona” czy „taniec kangurów”. Grały w grę edukacyjną „Góra uczuć”, tworzyły ścieżkę sensoryczną z darów jesieni, która sprawiła im wiele radości. Spacerując po rożnych fakturach i zamykając oczy, dzieci uruchamiały nie tylko wyobraźnię, ale także próbowały odgadnąć, co w danym momencie miały pod stopami. Określały, co było miękkie, co twarde, a także jakie towarzyszyły im emocje podczas odbywania sensorycznego spaceru. Dzieci robiły również „balonowego gniotka”, który był jednym ze sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. Ponadto brały udział w ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych.

• Warsztaty pieczenia pierniczków

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. Dzieci z grupy Słoneczek pojechały na wycieczkę do Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie na warsztaty pieczenia świątecznych pierników.  W czwartek 1 grudnia Słoneczka wzięli udział w zajęciach kulinarnych, gdzie pod opieką nauczycieli i starszych uczniów mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Dzieciaki, niektóre po raz pierwszy, poznawały proces ich pieczenia. Z wielką radością wałkowały ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia, obserwowały proces pieczenia się ciastek. Z wielkim zaangażowaniem dekorowały upieczone pierniczki mając do dyspozycji mnóstwo kolorowych ozdób: spożywcze pisaki, posypki, czekoladę i lukier. Pieczenie pierniczków sprawiło naszym dzieciom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Pragnąc podzielić się pysznymi owocami swojej pracy dzieci zabrały do domu upieczone ciasteczka. Na koniec spotkania dzieci zwiedziły szkołę i zobaczyły jak wyglądają lekcje.

„Warsztaty pieczenia świątecznych pierników” wszystkim bardzo się podobały. Dzieci i wychowawczynie dziękują Pani Kasi za zorganizowanie tych praktycznych zajęć i miłą świąteczną atmosferę jaka im towarzyszyła.